MENU:

Zamek Balga

Zamek Gierdawy (Gerdauen)

Zamek Insterburg (Wystruć)

Zamek Labiau

Zamek Neuhausen

Zamek Ragnit (Ragneta)

Zamek Saalau

Zamek Taplaken (Tałpaki)

Zamek Waldau

 

ZAMEK GIERDAWY
(powiat prawdinsk)


ZAMEK GIERDAWY (GERDAUEN) - miejscowość Żeleznodorożnyj (powiat prawdinsk)

Drewniana twierdza Gerdauen została wzniesiona przez Krzyżaków w 1270 roku. Po kolejnym powstaniu Prusów Krzyżacy nie mieli już sił utrzymać niektórych twierdz. Zamek został spalony, jednak po stłumieniu powstań Prusów, Krzyżacy powrócili do Gerdauen i przystąpili do budowy umocnień.
Do roku 1310 twierdza została wybudowana i składała się z wałów, fos, i schronów. Wewnątrz umocnień wybudowano kamienno - ceglane budynki konwentu.

Planowano, że w przyszłości Gerdauen zostanie siedzibą komtura. Wkrótce jednak pomysł ten upadł. Powodem była zbyt bliska granica z Litwą oraz częste najazdy Litwinów. Gerdauen było atakowane w latach 1336, 1337, i w 1366.
W 1406 roku Gerdauen otoczono murem obronnym. Jednak podczas Wojny Trzynastoletniej, w 1455 roku twierdza została znacznie zniszczona. W 1670 roku nie była już zamieszkiwana. Wkrótce potem została sprzedana i trafiła w prywatne ręce. Ze starych zabudowań pozostały tylko pomieszczenia piwniczne.

W 1872 roku na miejscu umocnień powstał nowy piękny pałac. Gerdauen opływa w dostatkach do roku 1914, czyli do początku I Wojny Światowej. W tym samym roku w toku krwawych walk miasto zostało zburzone przez żołnierzy rosyjskich. Gerdauen udało się odbudować dopiero w 1921 roku.

27 stycznia 1945 roku w czasie działań wojennych w Prusach Wschodnich miasto zajęli żołnierze Armii Czerwonej. Tym razem miasto prawie nie ucierpiało. Zniszczenia powstały, choć trudno w to uwierzyć, w latach międzywojennych. Chluba miasta, wspaniały pałac został rozebrany aż do fundamentów. W budynku kościoła, wzniesionego jeszcze w XIV wieku, w pierwszych latach po wojnie urządzono klub i salę kinową, a potem dom kultury.

Szlakiem zamków w regionie Morza Bałtyckiego - rewitalizacja i promocja obiektów.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

On the trail of the castles in the Baltic Sea region - revitalization and promotion of the objects
PROJECT is PART-financed BY THE EUROPEAN UNION