Pedałuj przez historię: fascynujące, rowerowe wycieczki pełne zabytków i opowieści w ramach https://velomapa.pl/szlak-zamkow-gotyckich — Cyfrowego Szlaku Zamków Gotyckich.
Czy wiesz, że twój rower może stać się na chwilę twoim wehikułem czasu? Nasze propozycje rowerowe przeprowadzą Cię przez malownicze zaułki pełne zabytków i opowieści sprzed wieków. 16 miast, 16 warowni i 16 interesujących pomysłów na wycieczki w ramach Szlaku Zamków Gotyckich. Z każdym obrotem kół przemieszczasz się w czasie, odkrywasz tajemnice, które kryją się za średniowiecznymi murami i urokliwymi uliczkami. Wyrusz z nami w podróż, która połączy miłość do kolarstwa z fascynującą historią. A więc w drogę:
DZIAŁDOWO
Wyrusz z nami na niesamowitą przygodę rowerową, odkrywając niezwykłe piękno Rowerowej Działdowszczyzny na naszej trasie. Propozycja rowerowych wycieczek po Działdowie i okolicach miasta obejmuje w szczególności wykorzystanie dobrze rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych i dróg gruntowych, którymi dotrzeć można do Torfianek Działdowskich. To tereny przyrodnicze, podmokłe łąki i potorfia. Jako użytki ekologiczne: Ptasie Bagno i Torfianki Działdowskie są chronioną formą przyrody. Zbiornik retencyjny, ścieżka edukacyjna jak również ścieżki spacerowe i rowerowe udostępniono do celów wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu. Turyści i mieszkańcy Działdowa mogą korzystać również z piaszczystej plaży. Powrót do miasta umila panorama zamku w Działdowie, do którego prowadzi ścieżka rowerowa wzdłuż drogi nr 544 (ul. Mławska). W samym mieście, w bliskim sąsiedztwie zamku wypoczywać można w pięknie urządzonym Parku im. Jana Pawła II. Tu znajdują się liczne nasadzenia pośród których wypoczywać można na ławkach, znajduje się tu również kompleks rekreacyjny składający się z placu zabaw dla dzieci i ze sprzętem do rekreacji na świeżym powietrzu. Tu również zlokalizowany jest skatepark.
Pomysł na wycieczkę, której długość wynosi około 5 km zapewni malownicze widoki o bogactwie przyrody w bliskim sąsiedztwie miasta. Poczuje się tutaj zarówno rowerowego ducha, jak i magię otaczającej przyrody. W przestrzeni zlokalizowane są tablice edukacyjne prezentujące walory przyrodnicze i historię Torfianek Działdowskich.
Nawierzchnia zróżnicowana — od ścieżek rowerowych po asfalt i drogi gruntowe w przestrzeni torfowisk, co sprawia, że każdy kilometr jest wyjątkowym doświadczeniem.
Czy szukasz relaksującej rodzinnej przejażdżki czy też chcesz zapewnić sobie łatwą trasę na początek rowerowej przygody, nasza trasa ma to wszystko. Dołącz do nas i odkryj urok Rowerowej Działdowszczyzny na rowerze!
Wycieczki rowerowe realizować najlepiej w parze z wizytą na zamku w Działdowie (Muzeum Pogranicza w Działdowie) i odwiedzając zlokalizowaną w Ratuszu Miejskim Interaktywną wystawę państwa Zakonu Krzyżackiego. Celem wystawy jest przedstawienie historii Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, powstałym w 1190 w Akce.
Na turystów czeka też historyczny kompleks podzamcza. Wiekowe mury, o której dbają współcześni gospodarze oferuje nocleg i restaurację bazującą na lokalnych smakach, a wszystko z panoramą na zamek.
NIDZICA
Bezpieczna, utwardzona ścieżka rowerowa biegnie wzdłuż drogi do miejscowości Łyna i dalej do Rezerwatu Źródeł Rzeki Łyny. Niezwykła podróż, która doskonale łączy radość jazdy na rowerze z pięknem natury obejmuje odcinek o długości 12 km w jedną stronę (z Nidzicy do rezerwatu) co daje łącznie 24 km rowerowej wycieczki. Przebiega ona głównie po ścieżkach rowerowych, co sprawia, że jest idealna dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo, łatwo dostosujesz długość odcinka do możliwości fizycznych uczestników, dzięki czemu każdy, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności, może w pełni cieszyć się tą przygodą.
Teren parkingu i altan rekreacyjnych pozwala na pozostawienie rowerów lub auta przed wejściem na ścieżkę prowadzącą do rezerwatu. Wycieczkę umili w sezonie wizyta w zlokalizowanej na terenie rezerwatu kawiarnii. Świetne miejsce na kawę na trasie spaceru i okazja kupienia wyrobów lokalnego pochodzenia. Znajduje się tu Łyński Młyn. Tradycje młynarskie u źródeł rzeki Łyny sięgają 1387 r., kiedy właścicielem młyna był brat Zakonu Krzyżackiego komtur Johann von Baffort z Ostródy. Spiętrzone wody rzeki utworzyły tu mające powierzchnię jednego hektara jeziorko. Mielenie zboża na mąkę zastąpiono w późniejszym czasie przystosowaniem obiektu do przeróbki kaszy. W XVII w. w obiekcie sukiennicy z Nidzicy przerabiali sukna, a prasy do tego celu napędzane były siłą wody. W czasie I wojny światowej w młynie przebywali Rosjanie. Po wojnie młyn funkcjonował przez kilka lat, dziś natomiast to obiekt hydrotechniczny.
W mieście warto odwiedzić firmowy sklep Miody Nidzica. Ta tradycyjna marka produkuje miody pitne w Nidzicy od 1868 r., warto też spróbować regionalnej kuchni w restauracji Ordo znajdującej się na nidzickim zamku.
Przebiega ona głównie po ścieżkach rowerowych, co sprawia, że jest idealna dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo, łatwo dostosujesz długość odcinka do możliwości fizycznych uczestników, dzięki czemu każdy, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności, może w pełni cieszyć się tą przygodą.
To nie tylko trasa rowerowa, to rodzinna podróż, która zostawi niezapomniane wspomnienia. Czy jesteś gotów na wspólną przygodę na dwóch kółkach? Dołącz do nas i zanurz się w pięknie tego wyjątkowego szlaku rowerowego!
Po wycieczce warto zaplanować wizytę na nidzickim zamku i w zabytkowych murach działającej tu regionalnej restauracji.
OLSZTYN
Odkryj uroki Olsztyńskiej Łynostrady na 11-kilometrowym rowerowym szlaku w mieście!
Zapraszamy na niezapomnianą podróż przez Olsztyn, miasta pełnego przyrodniczych skarbów, gdzie turystyka rowerowa nabiera wyjątkowego smaku. Nasza propozycja to Olsztyńska Łynostrada, malownicza trasa o długości 11 km, która łączy północ z południem miasta.
Olsztyńska Łynostrada to oznakowana, posiadająca bardzo dobre warunki trasa łącząca wiele olsztyńskich aktywności. Oferuje różnorodne nawierzchnie, w tym ścieżki rowerowe, utwardzone drogi szutrowe i gruntowe drogi leśne biegnące w sąsiedztwie meandrującej rzeki Łyny. To doskonałe połączenie dla miłośników rekreacji na dwóch kółkach, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Długość przejazdu jest elastyczna, dzięki czemu każdy uczestnik może dostosować ją do swoich możliwości fizycznych.
W trakcie tej przygody rowerowej możesz odkryć liczne atrakcje Olsztyna, z zamkiem krzyżackim na czele. Szczególnie polecamy pobyt na olsztyńskiej starówce i rozkoszowanie się smakami regionalnej kuchni warmińskiej, z której słynie miasto.
Warto również wykorzystać okazję i zjechać w okolice promenady nad Jeziorem Ukiel do Centrum Rekreacyjno-Sportowego “Ukiel” czy zatopić w zielonej toni na ścieżce wokół Jeziora Długiego. Znajduje się tu urokliwy most chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów odwiedzających Olsztyn. Sieć tras rowerowych w centrum miasta pozwala szybko odkryć perły Olsztyna, takie jak olsztyńskie Planetarium, Galerię Sztuki BWA w Olsztynie, zabytkowe olsztyńskie mosty, kościoły czy Stare Miasto.
Rowerowa wyprawa przez Olsztyn to nie tylko aktywność fizyczna, to również możliwość zanurzenia się w piękno przyrody i bogatej historii tego urokliwego miasta. Dołącz do nas na Olsztyńską Łynostradę i pozwól, by Olsztyn zaprezentował swoje najpiękniejsze oblicze.
LIDZBARK WARMIŃSKI
Rowerowe propozycje dla rodzin: odkryj malownicze trasy nad Jezioro Wielochowskie i przez urokliwe tereny Doliny Symsarny!
5 km czystej rowerowej radości i z Lidzbarka Warmińskiego dotrzesz nad brzeg spokojnego Jeziora Wielochowskiego. Po drodze ciekawostka — przejedziesz odcinkiem świecącej ścieżki rowerowej. Zanurz się w piękno przyrody przemierzając łatwą i bezpieczną trasę, idealną dla rodzin z dziećmi. Plaża Wielochowo nie tylko kusi kąpielą, ale także oferuje wypożyczalnie sprzętu wodnego, altany i boisko do gry w piłkę siatkową, tworząc idealne miejsce na rodzinny wypad.
Dolina Symsarny natomiast to 2,5 km przeuroczy leśny szlak!
Dla miłośników leśnych tras proponujemy wycieczkę przez Dolinę Symsarny, o długości 2,5 km. To łatwa trasa, bezpieczna dla rodzin z dziećmi, a jednocześnie wciągająca pod względem walorów wizualnych. Pojedź leśnymi drogami, utwardzonymi szlakami rowerowymi i odkryj urok parku uzdrowiskowego Doliny Symsarny, znanego również jako “Lidzbarskie Serpentyny”. Punkty odpoczynku, tablice edukacyjne i malownicze widoki sprawią, że ta wycieczka będzie niezapomnianym rodzinnych przeżyciem.
Rowerowe wycieczki nad Jezioro Wielochowskie i przez Dolinę Symsarny czekają — wybierz trasę i podążaj za rowerowym wiatrem przygody!
RYN
Rowerowe perły Rynu: odkryj uroki Jeziora Ołów i malownicze tras wokół zamku!
Zapraszamy na rowerową przygodę po Rynie, gdzie każdy kilometr trasy to spotkanie z niezwykłymi pejzażami i fascynującą historią. Nasza propozycja to 5 km ścieżki rowerowej wokół Jeziora Ołów, która rozpoczyna się przed majestatycznym zamkiem w Rynie. Jezioro Ołów i okolica gwarantuje spokojną przejażdżkę z widokiem na zamek. Rowerowa wyprawa wokół jeziora to bezpieczna podróż po utwardzonej drodze, pozbawionej ruchu samochodowego. Po kilku kilometrach podziwiać można panoramę zamku, czując, jak historia i natura współgrają w jednym miejscu. Trasa prowadzi wzdłuż brzegu jeziora, gdzie malownicze łódeczki i pomosty dodają uroku. Miejsca odpoczynku z ławkami są idealne na chwilę relaksu, a duża miejska plaża oferuje możliwość wypoczynku, również w cieniu wiekowych drzew. Przy trasie znaleźć można także punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerowego, a także ogólnodostępne altany, idealne na piknik czy odpoczynek na świeżym powietrzu.
Ryn to więcej niż zamek. To także bogactwo kultury i historii. Regionalny Park Edukacji Kultury i Turystyki z nowoczesną ekspozycją muzealną to miejsce, gdzie udostępniono zbiory związane historią mieszkańców miasta. Nieopodal znajduje się Wieża Ciśnień z tarasem widokowym, oferującym zapierające dech w piersiach widoki na miasto, okoliczne lasy i jeziora: Ryńskie, Ołów, z pełnym przystani i łódek krajobrazem. Rowerowa przygoda w Rynie to nie tylko sport, to podróż w czasie i przestrzeni, gdzie piękno natury splata się z fascynującą historią. Wsiądź na rower i poznaj te niezwykłe miasteczko.
GIŻYCKO
Propozycja wycieczek rowerowych w Giżycku i okolicach miasta jest naprawdę bogata. Trasy rowerowe w mieście i okolicy gwarantują bezpieczne warunki przejazdu w przyjemnym otoczeniu jezior i lasów okalających miasto. Wycieczkę rowerową proponujemy rozpocząć od zamku krzyżackiego — hotelu St. Bruno w Giżycku do nowej wieży widokowej przy Krzyżu św. Brunona. Kontynuując jazdę dotrzemy do żeglarskiej miejscowości Wilkasy, która posiada bardzo dobrze rozwiniętą ofertę turystyki aktywnej przy Promenadzie Niegocin. Ofertę czasu wolnego w sezonie letnim uzupełnia oferta kulturalna znajdującego się przy niegocińskiej plaży Amfiteatru Wilkasy. Długość proponowanej trasy w jedną stronę wynosi 5 km i jest częścią Mazurskiej Pętli Rowerowej. Trasa prowadzi przez piękne obszary przyrodnicze w bliskim sąsiedztwie Jeziora Niegocin. Wycieczkę rowerową można kontynuować bardzo malowniczą, nową ścieżką rowerową w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej wzdłuż Jeziora Niegocin do Portu Bogaczewo. Długość proponowanej wycieczki z Wilkas do Bogaczewa wynosi 6,5 km w jedną stronę, a przejazd umili wizyta w jednej z kilku rybackich tawern znajdujących się nad jeziorem. Bezpieczna trasa prowadzi wzdłuż lewej strony Jeziora Niegocin w terenie leśnym i przy drodze nr 643 do Bogaczewa.
Dla miłośników spokoju, proponujemy trasę do miejscowości Pierkunowo nad Jeziorem Kisajno. Ścieżka rowerowa o długości 6 km z Giżycka do Pierkunowa jest łatwa i bezpieczna. Trasa jest w zasięgu rodzinnych wypraw rowerowych. Na miejscu sklep spożywczy, możliwość zakupienia miodu, produktów od lokalnych dostawców i obiekty bazy noclegowej. Znajduje się tu obszar Rezerwatu Perkuny i Rezerwat przyrody Wyspy na jeziorach Mamry i Kisajno. Można tu w końcu wypocząć na przygotowanym do tego celu terenie rekreacyjnym nad brzegiem jeziora Kisajno. Plaża gminna nad Jeziorem Kisajno polecana jest dla rodzin z dziećmi jak również seniorów ze względu na płytki brzeg pozwalający na bezpieczne korzystanie z plaży i jeziora.
W Giżycku, z pewnością znajdziesz sieć ścieżek rowerowych, które pozwolą odkryć uroki miasta i nadbrzeża jeziora Niegocin. Przygotuj się na niezapomniane rowerowe doświadczenia w sercu Mazur!
KĘTRZYN
Propozycja wycieczki prowadzi siecią ścieżek rowerowych od Zamku w Kętrzynie do jeziora Górnego, które pozwala na wypoczynek i rekreację w centrum Kętrzyna. Długość proponowanej trasy z przejazdem wokół jeziora wynosi około 3 km.
Nasza propozycja dotyczy również wycieczki od Zamku w Kętrzynie do terenów rekreacyjno-wypoczynkowych nad Jeziorem Mój. Plaża w Czernikach obejmuje miejsca odpoczynku i aktywnego spędzania czasu nad jeziorem. Na uwagę zwraca nowocześnie zaprojektowana przestrzeń wpisana w kontekst przyrodniczy miejsca. Tworzy ją przyrodnicza ścieżka edukacyjna z infrastrukturą wypoczynkową nad brzegiem jeziora w miejscu zacienionym, chroniącym przed słońcem w upalne dni. Propozycja wycieczki prowadzi dalej do atrakcji turystycznej „Wilcze Lotnisko” — Filia Muzeum Dywizjonu 303 w Gierłoży. Świetna atrakcja uzupełniająca wizytę w Wilczym Szańcu. W ramach plenerowej wystawy zaprezentowane jest wiele wyjątkowych pamiątek po polskich dywizjonach w tym nr 1 Bitwy o Anglię, czyli Dywizjonie 303. Znajduje się tu makieta samolot Hawker Hurricane z filmu Dywizjon 303. Wilczy Szaniec to punkt docelowy wycieczki — w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych, dziś popularna atrakcja turystyczna. Kompleks znajduje się w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż. Atrakcja oddalona jest o 8 km na wschód od Kętrzyna.
Ścieżka rowerowa do Terenu Rekreacyjno-Wypoczynkowego nad jeziorem Mój w Czernikach biegnąca wzdłuż drogi jest obecnie w budowie. Inwestycja obejmuje budowę ścieżki rowerowej Kętrzyn — Gierłoż — Parcz — etap I o długości 3.506,6 mb w pasie drogowym drogi powiatowej oraz drogi gminnej, na odcinku od miejscowości Karolewo przez Czerniki w kierunku do Gierłoży. W ramach projektu powstanie Miejsca Obsługi Rowerów. Inwestycja pozwoli na bezpieczny przejazd rowerowy z Kętrzyna nad Jezioro Mój.
OSTRÓDA
Wyrusz na niezapomnianą przygodę rowerową, odkrywając uroki Ostródy i malownicze krajobrazy Szlaku Kanału Elbląskiego. Nasza propozycja obejmuje ścisły obszar Bulwaru Europejskiego nad Jeziorem Drwęckim, gdzie bezpieczne ścieżki rowerowe okalają jezioro, tworząc idealne miejsce do rodzinnych wypadów rowerowych.
Ruszymy Szlakiem Kanału Elbląskiego, zaczynając przy przystani Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej i Molo w Ostródzie. To łatwa trasa, ale jednocześnie fascynująca podróż przez tereny leśne, jeziora i historyczne miejsca. Długość trasy z Ostródy do Miłomłyna i z powrotem wynosi około 22 km. W trakcie wycieczki rowerowej przekroczymy dawny żelazny most nad Jeziorem Drwęckim, dawne torowiska zastępuje dziś ścieżka rowerowa. Szlak Kanału Elbląskiego przynosi w czasie, ukazuje historię żelaznego mostu w tej części szlaku i całej, słynnej zabytkowej infrastruktury hydrotechnicznej Kanału Elbląskiego.
Będąc w Ostródzie na rowerzystów czekają inne propozycje wycieczek, np. prowadząca do śluzy Mała Ruś, gdzie historia Kanału Elbląskiego spotyka się z przyrodniczym pięknem. Do śluzy prowadzi miejska ścieżka rowerowa. Jadąc dalej drogą asfaltową, o małym natężeniu ruchu samochodowego, z łatwością dostać można się do atrakcyjnego, przyrodniczego obszaru nad Jeziorem Szeląg Wielki we wsi Warlity Wielkie.
Tereny przyrodnicze Jeziora Szeląg Wielki w Warlitach Wielkich to przyrodniczy skarb na wyciągnięcie ręki.
Pętla Szlaku Kanału Elbląskiego to nie tylko trasa rowerowa, to fascynująca podróż przez dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Ostródy i okolicy. Wsiądź na rower i pozwól, by przyroda i historia opowiedziały Ci swoje najpiękniejsze historie.
BYTÓW
Zapraszamy do odwiedzenia krainy jezior lobeliowych, które są unikatowe w skali kraju. Obowiązkowym punktem pobytu w Bytowie jest wizyta na bytowskim zamku, gdzie można zapoznać się z ekspozycją zbiorów Muzeum Zachodniokaszubskiego. Na zamku funkcjonuje hotel, restauracja, grupa rekonstruktorów historycznych — Zastęp Krzyżogryfa i biblioteka. Oprócz ciekawych wystaw na zamku można doświadczyć pokazów walk rycerskich, które często odbywają się w niedzielę.
Propozycja wycieczki rowerowej wykorzystuje połączenie obszaru chronionego Bytowskich Jezior Lobeliowych z Bytowem i miejscowością Mała Wieś nową infrastrukturą rowerową.
Jeziora: Stary Staw, Głęboczko, Cechyńskie i Jeleń tworzą unikatowy kompleks jezior lobeliowych, który udostępniony został szerokiej grupie odbiorców i cieszy się dużym zainteresowaniem rodzin z dziećmi, biegaczy, rowerzystów czy rolkarzy. Przyjemna podróż wśród bogatych walorów przyrodniczych bezpieczną, nową ścieżką o długości 8 km to doskonały pomysł na spędzenie czasu w okolicy Bytowa. Aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu uzupełnia ofertę miasta Bytowa o walory przyrodnicze, edukacyjne i turystyki aktywnej.
Warto również wykorzystać sieć ścieżek rowerowych w samym Bytowie do sprawnego przemieszczania wśród zabytków miasta.
CZŁUCHÓW
Strategiczne położenie człuchowskiego zamku sprawiło, że jest on jednym z najlepiej obwarowanych na Szlaku Zamków Gotyckich. Współcześnie zamek jest siedzibą Muzeum Regionalne w Człuchowie. Na zwiedzających czekają wystawy związane z ziemią człuchowską. Po wizycie na zamku warto zwrócić się w stronę miasta i odkryć jego przyrodnicze oblicze. Proponujemy wykorzystać do tego celu sieć ścieżek rowerowych i lokalnych ulic o niskim natężeniu ruchu samochodowego, które poprowadzą przez walory przyrodnicze Człuchowa. Jedną z atrakcji jest pamiętający czasy średniowiecza Lasek Luizy jak również 4 jeziora, nad którymi leży Człuchów. Bezpieczny przejazd rowerowy łączy walory krajoznawcze Jeziora Miejskiego Małego, Jeziora Miejskiego i Lasku Luizy, w którym można zrealizować piknik pod osłoną wiekowych drzew. Służy temu ogólnodostępna infrastruktura turystyczna dostępna na terenie lasku. Kolejną wycieczkę warto zrealizować bezpieczną ścieżką rowerową biegnącą przy drodze krajowej 22, którą dojedziemy do największej w okolicy, ogólnodostępnej plaży nad Jeziorem Rychnowskim. Terenem opiekuje się Ośrodek Sportu i Rekreacji w Człuchowie. To najgłębsze z człuchowskich jezior otoczone jest praktycznie w całości lasem co tworzy znakomite warunki do wypoczynku w otoczeniu natury. Po powrocie na ścieżkę można kontynuować podróż w bezpieczny sposób do samych Chojnic lub wrócić na człuchowski rynek i skorzystać z oferty lokalnej gastronomii.
Proponowane wycieczki obejmują dystans 6 km w ramach sieci bezpiecznych ścieżek rowerowych, lokalnych dróg asfaltowych o małym natężeniu ruchu samochodowego i dróg gruntowych w sąsiedztwie linii brzegowej człuchowskich jezior.
GNIEW
Propozycja wycieczki rowerowej w Gniewie obejmuje kręcenie kilometrów po miasteczku i odkrywanie tajemnic jednego z najstarszych układów miejskich na Pomorzu. To prastare miasto prawa miejskie otrzymało w 1229 roku, ale już tereny miasta zamieszkiwane były w epoce żelaza i brązu czyli od półtora tysiąca lat p.n.e.
Największą i komfortową bazę wypadową dla rowerzystów gwarantuje kompleks Zamku w Gniewie łącznie z hotelem zlokalizowanym w dawnym Pałacu Marysienki z 1679 roku, współczesny budynek Hotelu Rycerskiego i Muzeum Archeologiczne oddział Gniew.
Słynący z turniejów i rycerskich inscenizacji zamek był areną wielu zaciętych bitew, spotkań z historią w najlepszym wydaniu. Unikatowa mieszanka wygody, dobrej regionalnej kuchni i historii w połączeniu z pasją podróżowania na rowerze sprawiają, że Gniew staje się ciekawą propozycją na udany, aktywny wypoczynek. Pobyt w gotyckiej twierdzy to wrażenie na całe życie, które potęguje położenie zamku i widok na Dolinę Dolnej Wisły z gniewskiej skarpy, na której sytuowany jest obiekt. Oglądanie panoramy nastraja przed rowerową przygodą, która czeka na śmiałków przybywających w te rejony Wiślanej Trasy Rowerowej.
Dłuższą wycieczkę do miejscowości Opalenie można zakończyć w samym Kwidzynie jako miejscu docelowej ekspedycji co gwarantuje wygodna i bezpieczna przeprawa przez wysoko wznoszący się nad wodami Wisły most łączący dwa jej brzegi. Wyprawa od Gniewu do Opalenia może być również wydłużona o wizytę w rezerwatach Wiosło Małe i Wiosło Duże, z których rozpościera się piękny widok na królową polskich rzek. Do wieży widokowej prowadzi wyznaczony, leśny szlak z ławkami i wiatami wypoczynkowymi.
Podróż lewym brzegiem Wisły w ramach Wiślanej Trasy Rowerowej przebiega przez historyczne wsie: Nicponia, Tymawa, Betlejem, Jaźwiska, Aplinki, Opalenie, a po przekroczeniu Wisły Korzeniewo i Kwidzyn gdzie można odwiedzić górujący nad okolicą kwidzyński zamek, zjeść obiad lub zostać na noc tak by następnego dnia kontynuować podróż Wiślaną Trasą Rowerową. Wszystko w otoczeniu wiślanej przyrody i zabytków dziedzictwa historycznego regionu Powiśla.
Długość wycieczki rowerowej z Gniewu do rezerwatu Wiosło Duże w ramach oznakowanej Wiślanej Trasy Rowerowej wynosi 17 km w jedną stronę. Wyprawę można również połączyć z przejazdem do Kwidzyna. Jadąc od Wisły przez Korzeniewo do Kwidzyna długość trasy wyniesie 9 km. Do miasta prowadzi bezpieczne i oznakowana ścieżka rowerowa — część Wiślanej Trasy Rowerowej.
KWIDZYN
Rozpocznij swoją przygodę w Kwidzynie i ruszaj ścieżką Wiślanej Trasy Rowerowej, wiodącą bezpiecznie od rogatek miasta aż do malowniczego Korzeniewa nad Wisłą.
Zapraszamy na jednodniową rowerową wyprawę, by odkryć malowniczy odcinek Wiślanej Trasy Rowerowej. Ta blisko 6-kilometrowa trasa to idealny sposób na zaznanie uroku Wisły i jednoczesne doświadczenie spokoju i natury. Dla bardziej wymagających rowerzystów otwarta jest możliwość kontynuowania podróży w ramach Wiślanej Trasy Rowerowej:
- prawym brzegiem Wisły do Białej Góry,
- prawym brzegiem Wisły na południe do granicy województwa pomorskiego i kujawsko — pomorskiego,
- lewym brzegiem Wisły na północ do Gniewu,
- lewym brzegiem Wisły na południe do miasta Nowe.
To wyzwania dla tych, którzy pragną przebyć dłuższy dystans, czerpiąc radość z pełnej harmonii natury. Każde z wiślanych miast oferuje swoje atrakcje i uzupełniającą ofertę, czyniąc podróż bardziej sensowną.
Położenie Kwidzyna sprawia, że jest miastem będącym idealną bazą wypadową do odkrywania uroków Wisły w ramach budowanej Wiślanej Trasy Rowerowej.
Warto dodać, że początkujący rowerzyści z łatwością dostosują długość przejazdu do swoich możliwości. Przejechanie z Kwidzyna do Korzeniewa trasą w płaskim terenie nie powinno sprawić większego problemu.
W trakcie podróży przez most nad Wisłą, zanurz się w pełni w piękno rzeki, roztaczające się wokół. Ten moment jest idealną okazją doświadczenia majestatu królowej polskich rzek, a widok na okolicę dostarczy niezapomnianych wrażeń. To idealne miejsce na zatrzymanie się, odpoczynek i zachwyt nad malowniczym krajobrazem.
Odkryj uroki Wisły i połącz przyjemność z aktywnym wypoczynkiem na łonie przyrody.
MALBORK
Propozycja wycieczek w Malborku obejmuje zarówno ścisły obszar okalający kompleks zamku krzyżackiego, sieć ścieżek miejskich w mieście i bezpośrednio nad Nogatem jak również bezpieczne trasy rowerowe odseparowane od ruchu samochodowego w przestrzeni malowniczych Żuław Malborskich prowadzących do miejscowości Nowy Staw.
Zamku krzyżackiego w Malborku nie trzeba ani nikomu przedstawiać, ani reklamować. To przecież jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce i największa gotycka warownia w Europie. Długo by szukać większego zamku zbudowanego z cegły — malborski zamek jest naprawdę potężny! Ciekawie spędzić czas można również odwiedzając pracownię ceramiczną „Stare Miasto”, uczestniczyć w warsztatach kaligrafii[, czy odwiedzając Szkołę Łacińską.
Warto też dodać, że po 71 latach i na swoje zaszczytne miejsce powróciła największa średniowieczna rzeźba średniowiecznej Europy — monumentalna, 8-metrowa figura Madonny z Dzieciątkiem, którą nazywano Kolosem z Malborka. Figura pokryta jest ponad 300 tysiącami tesserów, to jest z tylu elementów mozaiki. Projekt rekonstrukcji figury kończy powojenny etap odbudowy zamku.
Malbork to nie tylko zamek, to prawdziwe miasto pełne historii, malowniczych krajobrazów nad Nogatem i unikalnych miejsc, które warto odkryć na dwóch kółkach. Przygotowaliśmy propozycje ciekawych tras rowerowych, które pozwolą cieszyć się urokami Malborka i jego okolic.
Zapraszamy na rowerową wyprawę z Malborka do Nowego Stawu, korzystając z bezpiecznej ścieżki rowerowej o długości 12 km. Podczas trasy, zatrzymaj się w miejscowości, by spróbować kultowych pączków, które są nieodłącznym elementem lokalnych wycieczek rowerowych. Trasa ta oferuje płaski krajobraz Żuław Malborskich co czyni ją łatwą i dostępną dla rodzin.
Ciesz się trasą rowerową wzdłuż brzegów Nogatu, podziwiając panoramę imponującego Zamku w Malborku. Trasa o długości 5 km w jedną stronę prowadzi na południe, docierając do Śluzy Szonowo. To łatwa trasa o przewyższeniu 93 m, idealna na rodzinne wycieczki, a także oferuje świetną infrastrukturę turystyczną nad rzeką w Malborku. Przejazd wzdłuż Nogatu w kierunku północnym w formie pętli poprowadzi do parku dinozaurów i pozwala na powrót do centrum miasta.
Malbork na rowerze to nie tylko zdobywanie zabytków, to również degustacja lokalnych smaków, podziwianie krajobrazów Żuław i relaks nad brzegiem Nogatu. Dla każdego, bez względu na wiek i kondycję, Malbork na rowerze to niezapomniana przygoda!
SZTUM
Propozycja wycieczki rowerowej w Sztumie obejmuje w szczególności bezpieczną przejażdżkę wokół Jeziora Sztumskiego (Zajezierskiego) bulwarem zamkowym wraz szlakiem pieszo-rowerowym o długości około 5 km. Bulwar wzbogacony jest w szesnaście granitowych tablic zawierających informacje o zamkach znajdujących się na Szlaku Zamków Gotyckich. Na trasie pieszo — rowerowej znajduje się m.in. teren rekreacyjny Jaszczurowe Wzgórze z punktem widokowym, urządzenia fitness, rzeźby plenerowe, a także tablice edukacyjne oraz pływający pomost. Po drodze można spotkać rzeźby Rusałki i Wodnika wykonane przez Adę Miedzińską. Znajduje się tu jedyne na terenie powiatu sztumskiego strzeżone kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego i małą gastronomią.
Sztum to również miasto wpisujące się w przebieg Wiślanej Trasy Rowerowej prawym brzegiem Wisły. Tu znajduje się zabytkowy Zespół Śluz w Białej Górze — budowla hydrotechniczna. W jej skład wchodzi nie tylko sama śluza, lecz także most — doskonały punkt widokowy na panoramę doliny Wisły, jaz oraz wielki upust z dodatkowym jazem i śluzą będący połączeniem rzeki Liwy z Nogatem; Las Mątawski — powstał z połączenia lasu Łęgowskiego i rezerwatu Mątawy, łączna powierzchnia 89,71 ha. jak również rezerwat florystyczny Biała Góra o powierzchni 3,81 ha, położony w Leśnictwie Benowo. Ochroną objęta jest zagrożona roślinność stepowa.
Podróż wzdłuż Wisły realizować można w kierunku południowym do samego Kwidzyna, do którego prowadzi bezpieczna sieć ścieżek rowerowych utworzonych w ostatnich latach w ramach budowanej infrastruktury Wiślanej Trasy Rowerowej. W kierunku północnym kontynuowanie podróży rekomendowane jest dla bardziej wyczynowych kolarzy, dojechać może do Malborka ale również do samego Gdańska.
NOWE
Zapraszamy do miasta Nowe nad Wisłą gdzie jedna z propozycji wycieczki o długości 5 km obejmuje Jezioro Czarownic i robiący duże wrażenie punkt widokowy z wiślanej skarpy na Wisłę. Druga propozycja o długości 3 km prowadzi do Pompowni w Kończycach i częściowo wiedzie Wiślaną Trasą Rowerową. Proponowane wycieczki są o łatwym stopniu trudności. Istotne nachylenie drogi wynoszące 12–14% występuje na odcinku ulicy Wiślanej i prowadzi do centrum miasta. Warto też wykorzystać infrastrukturę ścieżek rowerowych co pozwala na sprawne odkrywanie walorów miasta i przemieszczanie między siatką urokliwych uliczek. Zwieńczeniem zwiedzania może być wizyta na zamku, a w sezonie udział w organizowanych w przestrzeni wiekowych murów wydarzenia kulturalne, których organizatorem jest Centrum Kultury Zamek. Warto również odwiedzić teren targowiska, na którym zakupić można produkty lokalnego pochodzenia.
Nowe, a jednak jedno z najstarszych miast Pomorza, które nazwę zawdzięcza prawdopodobnie jeszcze wcześniejszemu pobliskiemu grodowi — Starograd. Po łacinie zwane Novo Castro, czyli Nowy Gród. Miasto w woj. kujawsko — pomorskim ale pod względem etniczno-kulturowym miasto na Kociewiu. Położone na charakterystycznym, wysokim brzegu Wisły. Panorama miasta jest częścią malowniczego, wiślanego krajobrazu podróżujących prawą stroną wiślanego szlaku na południe od Kwidzyna.
Nowe jest ciekawym punktem na mapie Wiślanej Trasy Rowerowej z tego względu, że jest to zarówno ciekawy punkt wypadowy na pomorską część trasy skąd można dość szybko dotrzeć do Kwidzyna (około 30 km), a nawet Gniewu jak również sąsiadującego z miastem od południa Grudziądza (około 22 km). Dotarcie do miast zapewnia widowiskowy przejazd głównymi wiślanymi mostami w Kwidzynie i Grudziądzu, które łączą lewy i prawy brzeg rzeki. Nowe, Kwidzyn, Grudziądz, Gniew to ciekawe miasta nad Wisłą, które są celem rowerowej podróży Wiślaną Trasą Rowerową.
LĘBORK
Zapraszamy na wycieczkę rowerem przez zabytkowe zakątki Lęborka od zamku do Jeziora Lubowidzkiego. To malownicza podróż rowerowa o długości 6 km w jedną stronę, prowadzi od ścisłego centrum miasta do spokojnego Jeziora Lubowidzkiego. Trasa biegnie przyrodniczej okolicy. Jezioro to jedyny tak duży akwen wodny w okolicy gdzie można wypocząć w otoczeniu wody i lasów.
Trasa jest łatwa, warto jednak dopasować dystans do wieku i możliwości fizycznych uczestników wycieczki. Przewyższenie trasy wynosi 93 m, a nawierzchnia to głównie ścieżki rowerowe, a także droga asfaltowa.
Warto również pokręcić kilometry w samym mieście. Krótka pętla o długości 2 km prowadzi po ścieżkach rowerowych, umożliwiając zwiedzanie lęborskich atrakcji. Współczesny zamek w Lęborku, którego początki sięgają XIV w. jest siedzibą sądu rejonowego i prokuratury. Budynek razem z fragmentami murów, młynem jak również liczne baszty i zabytki architektury średniowiecznej tworzą trasę średniowiecznego Lęborka.
W samym centrum miasta, przy deptaku (ul. Staromiejska) lub na Placu Pokoju, można zatrzymać się na odpoczynek i skosztować lokalnych smakołyków. Szczególnie ciekawa jest wizyta we wznoszącej się nad miastem Wieży Ciśnień z tarasem widokowym, wystawami i otaczającym ją parkiem i terenami rekreacyjnymi. Lęborskie muzeum, udostępnione do zwiedzania miejskie baszty, Sanktuarium św. Jakuba Apostoła, kamienice mieszczańskie z przełomu XIX i XX w. wybudowane w stylu eklektycznym i secesyjnym przy deptaku ul. Staromiejskiej i M. Reja, Ratusz Miejski to oprócz samego zamku główne zabytki w mieście. Lębork oferuje podróż przez historię, kulturę i przyrodę