Polsko-litewskie działania projektu BeLIVE w Elblągu i Malborku, 13-14.06.2023

cze 15, 2023

Zakończyliśmy działania projektu zalążkowego z udziałem partnerów z Litwy i Polski, które odbyły się w dniach 13-14 czerwca br. w formie fizycznej, w Elblągu i Malborku. Za nami 2 intensywne dni warsztatów, podczas których odbyliśmy także wizyty studyjne.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z miasta Neringa z wydziału Planowania Strategii, inwestycji i turystyki, samorządu Silute z departamentów rozwoju miasta oraz współpracy międzynarodowej i projektów europejskich, Stowarzyszenia Gmin RP Euroregion Bałtyk, Stowarzyszenia Gmin “Polskie zamki gotyckie”, Muzeum Miasta Malborka, gminy Gietrzwałd oraz Fundacja Inicjatyw Społecznych ALNA z Olsztyna i Warmińsko-Mazurska Organizacja Turystyczna. Uczestników przywitał Pan Piotr Kowal, Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Elblągu, który życzył wszystkim owocnych spotkań.

Partnerzy z Polski i Litwy mieli okazję spotkania się po raz drugi na żywo. Pierwsza wizyta miała miejsce niespełna 3 tygodnie temu w Silute na Litwie. Wówczas, gospodarzem spotkania była Administracja Rejonu Silute – relacja.

Drugie, i ostatnie już spotkanie warsztatowe projektu BeLIVE odbyło się pierwszego dnia w siedzibie naszego Stowarzyszenia. Warsztat poświęcony był pracy nad dokumentem koncepcyjnym oraz przyszłym partnerstwie.

Wizyty studyjne odbyły się w drugiej części dnia.

Pierwszym miejscem było Muzeum Archeologiczno-Historyczne, gdzie zaprezentowano nowoczesne rozwiązania wirtualnej rzeczywistości. Drugim miejscem było Centrum Spotkań Europejskich “Światowid” w Elblągu, które posiada nowoczesny sprzęt do digitalizacji. Wizyty były tematycznie powiązane z celem projektu, chcieliśmy aby partnerzy poznali ciekawe przykłady związane z tematyką wirtualnej rzeczywistości by móc je powielać w udoskonalonej formie i wdrażać jako promocja atrakcji turystycznych zbudowanych na tematyce dziedzictwa kulturowego.

Drugiego dnia gościliśmy w Malborku. W pierwszej części dnia zwiedziliśmy wystawy znajdujące się w zasobach Muzeum Miasta Malborka. Mieliśmy okazję poznać część tej znanej i mniej znanej historii Malborka, dowiedzieliśmy się o historii Żydów na ziemiach malborskich, zwiedziliśmy wystawę czasową, wypożyczoną z Muzeum Narodowego oraz wystawę upamiętniającą ofiary obozu jenieckiego.

Druga część wizyty poświęcona była pracom warsztatowym. Skupiliśmy się na dyskusji odnośnie grupy docelowej, wskazaliśmy na potrzebę stworzenia platformy porozumienia i wspólnego wspierania się w promocji wzajemnych dóbr. Poruszyliśmy również kwestie budżetu oraz przyszłego finansowania projektu regularnego.

Ostatnim punktem programu było zwiedzanie malborskiego Zamku krzyżackiego. Mieliśmy okazję wysłuchać historycznych ciekawostek, przedstawionych przez przewodnika, podziwiając jednocześnie zabudowy gotyckiej fortyfikacji, historyczne pomieszczenia oraz wystawę bursztynu.

Nasze prace wciąż trwają. Pomimo, iż delegacja z Litwy wróciła już do swojego kraju to nadal pracujemy nad najlepszymi dla nas rozwiązaniami by projekt BeLIVE był dopracowany w najmniejszych szczegółach.