Ryn

sie 21, 2020

Ryn to urocze mazurskie miasteczko, położone na przesmyku dwóch jezior Ołów i Ryńskie, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Nad miastem góruje XIV-wieczny zamek krzyżacki założony przez wielkiego mistrza Winrycha von Kniprode, który w 1379 r. odbył słynną podróż statkiem z Rynu do Malborka. Zamek należał do najważniejszych w łańcuchu umocnień na wschodzie państwa krzyżackiego. Był siedzibą komtura i został zbudowany jako zamek konwentualny – „warowny klasztor”. W założeniu spełniał funkcje siedziby klasztoru, władz prowincji i warowni rycerskiej. Służył zarówno do obrony jak i wypadów na Litwę. W 1418 r. w zamkowej zbrojowni były 22 działa, 72 kusze i 14000 bełtów. Zamek oprócz funkcji militarnej, pełnił również rolę administracyjno-gospodarczą, zaopatrując Zakon m.in. w mąkę, ryby, miód i mięso dzikiej zwierzyny. Powołany tu urząd rybacki posiadał łodzie i aż dziewięć statków. Przy zamku istniał duży folwark gdzie hodowano konie (w 1418 r. było ich 187) i inne zwierzęta. Uprawiano tu zboża, zbierano miód z leśnych pasiek. Na potrzeby Zakonu pracował młyn, do napędzania którego wykorzystano różnicę poziomów wód w jeziorach. W latach 1412–1420 działała huta żelaza. Załoga zamku liczyła ok. 50 osób nie licząc pracowników folwarku. Pierwszym komturem był Fryderyk von Wallenrod, brat wielkiego mistrza Konrada von Wallenrod, który był pierwowzorem tytułowego bohatera powieści poetyckiej Adama Mickiewicza. Według legendy zamek i jezioro Ołów, stanowiące naturalną fosę, przypominały Krzyżakom rzekę Ren (Rhein) i zamki nad nią stojące, stąd wzięła się nazwa Ryn.

W połowie XV w. zamek został zdobyty przez powstańców Związku Pruskiego. W krzyżackie władanie zamek powrócił po niespełna roku, odbity przez wojska zaciężne. Wraz z zamkiem rozwijała się osada (podzamcze), która dała początek przyszłemu miastu. W końcu XV w. podzamcze otrzymało prawo osiedla targowego, co w znacznym stopniu przyczyniło się do jego rozwoju. W XVI w. po likwidacji Zakonu utworzono tu Starostwo Prus Książęcych. W pierwszej połowie XVII w. przystąpiono do rozbudowy zamku, dobudowano skrzydło południowo-zachodnie z przejazdem bramnym oraz północno-zachodnie. Natomiast czwarte, północno-wschodnie skrzydło pochodzi z 1883 roku. Do istniejącego skrzydła gotyckiego dobudowano okrągłą wieżyczkę mieszczącą schody. Zamek w Rynie w czasach książęcych był siedzibą książęcego łowczego, zaś starosta ryński pełnił nadzór nad łowami i lasami całych Prus Książęcych. W połowie XVII w. najazd Tatarów zatrzymał rozwój Rynu. Najeźdźcy część mieszkańców wzięli w jasyr, resztę wymordowali, pustosząc i paląc osadę. W pół wieku później epidemia dżumy dokonała wielkich spustoszeń w osadzie i regionie. W 1723 r. Ryn otrzymał prawa miejskie. Miało to ułatwić odbudowę i stanowić bodziec do dalszego rozwoju. W XIX w. zamek pełnił funkcję więzienia dla kobiet, a podczas II wojny światowej przetrzymywano w nim jeńców rosyjskich, polskich i więźniów niemieckich.
Zamek w Rynie ma swoje tajemnice. Z przekazów wiadomo, że ryński zamek miał połączenie tunelem z nieistniejącym gotyckim kościołem oraz z tzw. Domem Komtura. Historia ucieczki oficera Wermachtu tunelem z więziennej celi zamku do pobliskiego lasu, potwierdza istnienie dłuższych tuneli strategiczno – ewakuacyjnych wychodzących poza obręb miasta. Według legendy w murach krzyżackiego zamku też straszy. Pojawia się tu duch księżnej Anny, żony księcia litewskiego Witolda który obiecał Krzyżakom, że w decydującej fazie bitwy pod Grunwaldem przejdzie na ich stronę. Obietnicę złożył w Rynie, gdzie przyjechał z żoną Anną i dziećmi. Pod Grunwaldem Witold nie zdradził i do końca walczył po stronie Jagiełły. Krzyżacy w zemście zamurowali żywcem księżną Annę i jej dzieci. Od tego czasu po zmroku, po komnatach przechadza się jej duch, opłakując zamordowane dzieci.

Od lipca 2006 r. na zamku funkcjonuje czterogwiazdkowy ekskluzywny Hotel Zamek Ryn, spełniający oczekiwania najbardziej wymagających gości. Okolice Rynu słyną z pięknej przyrody. Pofałdowany, pagórkowaty teren, malownicze jeziora pełne uroczych zatok i półwyspów, z mnogością ciekawych zakątków podkreślają wyjątkowość tego miejsca. Na gości oprócz komfortowych pokoi i wyśmienitej kuchni czekają liczne atrakcje i tajemnice. Hotel Zamek Ryn przez cały rok tętni życiem. Organizowane są tu rodzinne wakacje i weekendy oraz świąteczne i noworoczne pobyty. Hotel posiada doskonale wyposażone Centrum Konferencyjne, w którym odbywają się konferencje i szkolenia dla firm z całej Polski.
Bogate zaplecze rekreacyjne Wellness i Spa pozwoli gościom luksusowo wypocząć. W zamkowej stylowej restauracji i winiarni warto spróbować miejscowych specjałów i trunków. Zwiedzając zamek z przewodnikiem poznamy jego historię, a dodatkową atrakcją będzie udział w hucznej biesiadzie rycerskiej. Na zamkowym dziedzińcu uczestnicy biesiad w stylowych strojach z epoki przeniosą się w czasy średniowiecza. Pokazom walk rycerskich towarzyszy degustacja dań opartych na przepisach zamkowej kuchni. Na Podzamczu w dawnym młynie zamkowym mieści się Gościniec Ryński Młyn, w którym znajduje się sklep Smaki Mazur i restauracja z daniami kuchni staropolskiej.

ATRAKCJE W HOTELU I OKOLICY

W hotelu znajdują się: kręgielnia, wypożyczalnia rowerów, tenis, sala fitness, castle casino, basen w podziemiach, sauny, spa księżnej Anny, sala bilardowa, klub malucha, winiarnia. Hotel organizuje zwiedzanie zamku z przewodnikiem i biesiady rycerskie. Można też odbyć lot balonem, samolotem lub motolotnią, wybrać się na wycieczkę rowerem lub samochodem terenowym, wziąć udział w nurkowaniu, żeglowaniu lub w wędkowaniu, tudzież popływać jedną z zamkowych motorówek. W pobliżu jest strzeżona plaża z wypożyczalnią sprzętu wodnego, ekomarina, trasa spacerowa i rowerowa wokół jeziora Ołów oraz wieża widokowa.

GASTRONOMIA

Restauracja Refektarz, Winiarnia, Restauracja Gościniec Ryński Młyn i sklep Smaki Mazur

Rezerwacje stolików w zamkowej, czterogwiazdkowej Restauracji Refektarz: tel. 87 429 7018, e-mail: restauracja@zamekryn.pl

NOCLEGI

Hotel Zamek Ryn****, Gościniec Ryński Młyn, Willa Pod Zamkiem – recepcja wszystkich obiektów hotelowych znajduje się w Zamku.

rezerwacja miejsc: Recepcja czynna codziennie 24h/doba, tel. 87 429 70 00, fax 87 429 70 01, e-mail: hotel@zamekryn.plwww.zamekryn.pl

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem:

dzieci 5-12 lat – 5zł, dorośli – 10 zł, dzieci do 5 lat – gratis

W okresie wakacji w każdy czwartek: wstęp na Biesiady Rycerskie i Krzyżackie, bilety dla dzieci 5-12 lat – 60 zł, dorośli – 99 zł, dzieci do lat 5 – gratis

IMPREZY – Festiwal Kultury Średniowiecza – Mazuria, Festiwal Wina Zamkowe Bachanalia, Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej l’Art de la cuisine Martell, Medieval Games – największe w Polsce zawody crossfit

informacje: www.zamekryn.pl

Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe
Zamek Ryn****
Plac Wolności 2, tel. 87 429 70 00, fax 87 429 70 01
www.zamekryn.pl