Mapa „Szlakiem I wojny światowej”

cze 30, 2021

Od sierpnia 1914 do lutego 1915 r. obszar Prus Wschodnich był areną zaciętych walk niemiecko-rosyjskich. Skutkiem operacji wojskowych, starć i bitew, a także podpaleń i grabieży były ogromne zniszczenia. Wiele miast i wsi zostało wręcz zrównanych z ziemią. Społeczeństwo przez długie lata odczuwało skutki wojny. W okresie międzywojennym masowo wznoszono pomniki w miejscowościach Prus Wschodnich poświęcone poległym żołnierzom i upamiętniające wydarzenia z 1914 r. Wiele z nich nie przetrwało zmian politycznych i społecznych po 1945 r. Znaczącym i wymownym śladem okresu I wojny światowej są liczne cmentarze wojenne, na których spoczywają żołnierze obu walczących stron. O wydarzeniach przypominają dziś ocalałe pomniki, tablice pamiątkowe oraz pozostałości po fortyfikacjach stałych i polowych.

  • wersja polska – link
  • wersja angielska – link
  • wersja niemiecka – link
  • wersja rosyjska – link

Wydanie map jest działaniem projektu nr PR/1/008/2018 pn. ‘Tourism beyond the boundaries – tourism routes of the cross-border regions of Russia and North-East Poland’.

Za powyższą treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” i nie może być ona w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego PWT Polska – Rosja 2014-2020.