Wizyta studyjna dziennikarzy na Warmii i Mazurach

wrz 20, 2021

W dniach od 17 września do 20 września gościliśmy w naszym regionie redaktor naczelną National Geographic Agnieszkę Franus i fotografa Krzysztofa Stypulkowskiego. Nasi goście zapoznali się z atrakcjami regionu i poznali  kuchnię regionalną. Między innymi odwiedzili zamki naszego województwa i atrakcje leżące na Szlaku wielkich Jezior Mazurskich oraz Szlaku Fortyfikacji. Zwiedzanie naszego regionu rozpoczęli w piątek, 17 września wizytą w Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego, gdzie zapoznali się z historią Zakonu Krzyżackiego. W tym samym dniu odwiedzili  również zamek krzyżacki w Nidzicy.  Kolejnego dnia w sobotę 18 września przyjechali do Reszla, gdzie zwiedzili między innym zamek biskupi. Przespacerowali się miasteczkiem, które nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej i zachowało swój przedwojenny urok do dnia dzisiejszego. Tego samego dnia pojechali do Giżycka, gdzie obejrzeli zamek krzyżacki w którym obecnie znajduje się hotel. Odwiedzili również Twierdzę Boyen, leżącą na Szlaku Fortyfikacji. Co więcej w Giżycku płynęli statkiem i oglądali panoramę miasta i jezior z wieży widokowej.  W niedzielę, 19 września z rana dziennikarze zwiedzili Wilczy Szaniec, który był wojenną kwaterą Hitlera, w której spędził ponad 800 dni. Kolejnym przystankiem na trasie był zamek krzyżacki w Kętrzynie, w którym obecnie znajduje się muzeum. W ostatnim czasie wystawy zostały unowocześnione. W trakcie wizyty dziennikarze spali m.in. w hotelu Zamek Ryn. Dzięki temu poczuli atmosferę średniowiecznej twierdzy krzyżackiej. Ponadto poznali uroki SPA tego hotelu. W poniedziałek goście nasi zwiedzili z przewodnikiem stolicę naszego województwa Olsztyn. Między innymi  odwiedzili zamek Kapituły Warmińskiej, w którym obecnie znajduje się muzeum. Obejrzeli sale kopernikowskie i barokowe. Mieli okazję podziwiać Stare Miasto stolicy regionu. W Tusinku w Rozogach podczas obiadu  spotkali się z właścicielami, znanego z  pysznych serów regionalnych. [Odnośnik do artykułu]

Wizyta studyjna była dobrą okazją do zapoznania się z naszym regionem, poznania jego atrakcji i kuchni.

 Artykuł  jest działaniem projektu nr PR/1/008/2018 pn. ‘Tourism beyond the boundaries – tourism routes of the cross-border regions of Russia and North-East Poland’.

Za powyższą treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie” i nie może być ona w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, IZ lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego PWT Polska – Rosja 2014-2020.