Malbork

sie 21, 2020

Miasto Malbork swoje powstanie zawdzięcza działalności mnichów-rycerzy, członków Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (pełna nazwa zakonników w Polsce popularnie zwanych krzyżakami), którzy na prawym, wysokim brzegu Nogatu wznieśli w wiekach XIII-XV trójczłonową warownię i przylegające do niej od południa miasto. Nadanie przyzamkowej osadzie prawa chełmińskiego przyspieszyło rozwój grodu. W połowie XV wieku w obrębie murów miejskich liczono 174 domy, z których aż 85 postawiono wzdłuż rynku ulicowego jeszcze dziś czytelnego na planie Starego Miasta.

Druga wojna światowa nie oszczędziła Malborka. Zniszczeniu uległo ok. 60% dawnej zabudowy. Bardzo poważnie ucierpiał też pokrzyżacki zamek. Malbork współczesny cieszy się ogromnym i niesłabnącym zainteresowaniem turystów głównie z powodu zakonnej i stołecznej fortecy. Wpisanie zamku w grudniu 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO stanowi potwierdzenie rangi zabytku, pieczołowicie odbudowywanego od roku 1961, kiedy to w jego murach zagospodarowało się Muzeum Zamkowe.

Zaletą Malborka jest nie tylko malownicze położenie nad Nogatem, miasto znajduje się bowiem na przecięciu się ważnych szlaków drogowych i kolejowych łączących Gdańsk z Elblągiem, Warszawą i Toruniem, a także Berlin z Kaliningradem. Walorem miasta są także leżące tuż obok Wielkie i Małe Żuławy Malborskie – kraina rolnicza, ale i potencjalnie turystyczna, okraszona zachowanymi zabytkami i walorami krajobrazowymi.

INFORMACJA TURYSTYCZNA
Centrum Turystyki w Malborku, ul. Kościuszki 54, tel. 55 647 47 47, e-mail: cit@visitmalbork.plwww.visitmalbork.pl

ATRAKCJE TURYSTYCZNE
Muzeum Zamkowe w Malborku, ul. Starościńska 1, tel. 55 647 09 78,
e-mail: kasa@zamek.malbork.plwww.zamek.malbork.pl

Muzeum Miasta Malborka, ul. Kościuszki 54, tel. 55 647 47 47, e-mail: sekretariat@muzeum.malbork.plwww.muzeum.malbork.pl

Informacje o parkingach, bazie noclegowej, restauracjach oraz o zabytkach i atrakcjach w mieście dostępne są na stronie: www.visitmalbork.pl

IMPREZY

Oblężenie Malborka – www.oblezenie.malbork.pl

Magic Malbork – www.magicmalbork.pl

Miejski portal informacyjny – www.82-200.pl

Malborskie Centrum Kultury i Edukacji – www.kultura.malbork.pl

Urząd Miasta
pl. Słowiański 5, tel. 55 647 99 00
www.malbork.plwww.urząd.malbork.pl