Regulamin konkursu wiedzy o zamkach gotyckich – Edycja 2024
- Organizatorami konkursu historycznego o zamkach gotyckich jest Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie”, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku.
- Konkurs kierowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych z 14 gmin należących do Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” (Człuchów, Bytów, Lębork, Nowe, Gniew, Malbork, Sztum, Kwidzyn, Ostróda, Nidzica, Olsztyn, Działdowo, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn).
- Celem konkursu jest propagowanie szeroko pojętej wiedzy o historii dawnego państwa krzyżackiego obejmującego obszar dzisiejszej północnej i północno-wschodniej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem takich zagadnień, jak:
– organizacja państwa krzyżackiego w Prusach;
– powstanie i ekspansja zakonu krzyżackiego;
– wojna trzynastoletnia (1454–1466);
– I pokój toruński (1411) oraz II pokój toruński (1466);
– historia zamków krzyżackich, biskupich i kapitulnych zachowanych na terenie obecnego województwa warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego;
– wybitne postacie historyczne związane z historią zamków państwa krzyżackiego oraz biskupstwa warmińskiego i pomezańskiego.
- Konkurs składa się z dwóch etapów:
– I etap (gminny) – przeprowadzony zostanie na terenie 14 gmin należących do Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” w dowolnie wybranych przez gminy terminach, poprzedzających etap centralny konkursu;
– II etap (centralny) – finał konkursu odbędzie się w dniu 10 czerwca 2024 roku, w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Stębark 1, 14-107 Gierzwałd, od godz. 11.00 do godz. 15.00. Rozpoczęcie konkursu o godz. 11.00.
W finale konkursu w Stębarku udział wezmą zwycięzcy pierwszego i drugiego miejsca, wyłonieni podczas etapu gminnego na terenie poszczególnych gmin w kategorii – szkoły podstawowe.
W związku z powyższym każdą gminę reprezentować będzie dwóch finalistów I etapu gminnego konkursu – pierwszego i drugiego miejsca. Każdemu uczestnikowi etapu centralnego konkursu towarzyszy tylko jeden opiekun.
- Obydwa etapy konkursu (gminny i centralny) przeprowadzone zostaną w formie testu pisemnego. Etap gminny konkursu przeprowadzony zostanie w formie testu pisemnego – zaznacz odpowiedzi prawidłowe – według załączonej propozycji. Etap centralny konkursu przeprowadzony zostanie w formie testu pisemnego typu samodzielna odpowiedź uczestnika na pytanie.
- Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja konkursowa w której skład wejdą przedstawiciele Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz Stowarzyszenia.
- Nagrody w finale konkursu zostaną przyznane w kategorii: szkoły podstawowe (miejsca I-V). Laureaci finału konkursu otrzymają nagrody rzeczowe.
- Uczestnictwo w etapie centralnym (finale konkursu) można zgłaszać po przeprowadzeniu etapu gminnego konkursu. W terminie do 31 maja br. należy przesłać do Biura Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie” nazwiska dwóch zwycięzców pierwszego i drugiego miejsca etapu gminnego konkursu, na adres e-mail: info@zamkigotyckie.org.pl. Dodatkowe informacje: Izabela Narożniak-Jakubowska – dyrektor Biura Stowarzyszenia gmin „Polskie zamki gotyckie”, e-mail: info@zamkigotyckie.org.pl, tel. 535 887 090.
- Koszty związane z organizacją konkursu na etapie gminnym, jak również koszty dojazdu uczestników na etap centralny konkursu pokrywane są przez gminy biorące udział w konkursie.
- Koszty organizacji etapu centralnego konkursu pokrywane są przez Stowarzyszenie gmin „Polskie zamki gotyckie”.
- Decyzją Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty konkurs wiedzy o zamkach gotyckich został wpisany w 2024 do Wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (art. 148 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z póź. zm.).
Decyzją Pomorskiego Kuratora Oświaty konkurs wiedzy o zamkach gotyckich został wpisany w 2024 do Wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Pomorskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej (art. 148 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z póź. zm.). https://www.kuratorium.gda.pl/wykaz-zawodow-wiedzy-artystycznych-i-sportowych-organizowanych-przez-kuratora-oswiaty-lub-inne-podmioty-dzialajace-na-terenie-szkoly-2/